OFF-ROAD & 4X4 VE PERFORMANS LASTİKLERİ SATIŞ NOKTASI

Bf Goodrich Lastikleri

BFGoodrich® Tutkusu

 

 

 

130 yıldır,  BFGoodrich®, otomobil ve lastik dünyasının kalbinde yer alıyor.

 

Amerika’da pazarlanan ilk arabadan başlayarak, tubeless lastiğin icadında, Columbia uzay mekiğinde, yarış arabalarında… BFGoodrich® lastikleri tüm maceralarda yerini almıştır !

 

Yüksek performanslı ürünlere sahip olmanın yanında, BFGoodrich®, sürüş keyfi, yüksek duyarlılık ve macera gibi duyguları da yaşatarak, özellikle Kuzey Amerika’da efsanevi bir marka haline gelmiştir.

 

BFGoodrich®, ister toz duman içinde bir 4x4’ün direksiyonunda olsun, ister güçlü bir arabanın sürücü koltuğunda olsun sürüş keyfi fikrine oldukça bağlıdır.

 

BFGoodrich® ’in doğasındaki bir başka unsur, meydan okumadır.

 

Tüm zeminlerde gerçekleşen yarışlarda kazandığı sayısız başarıyla, BFGoodrich®,  “hep zafer elde eden” marka olarak zihinlerde yer etmiştir. 2002, 2003 ve 2004 yıllarında Paris-Dakar Rallisi’nde kazandığı birinciliklerle BFGoodrich®, özellikle 4X4 lastiklerindeki ününü perçinlemiştir.

 

2006 yılında BFGoodrich® bir üst vitese geçiyor…

 

Ve bununla birlikte marka, tüm dünya pistlerinde ve araba kullanmayı seven herkeste mükkemmel izler bırakmaya devam ediyor ve 2006 sezonunda Dünya Ralli Şampiyonası’nda yerini alıyor.

 

 

BFGoodrich® Lastikleri,

Lastik Dünyasının Yeni Büyük Oyuncusu

 

  

BFGoodrich® lastikleri teknoloji ve estetiğin nefis bir bileşimini oluşturuyorlar. Çünkü çevrelerine güçlü bir macera duygusu, performans beklentisi ve yenilikçilik duygusu yayıyorlar. 


 

1870 yılında Benjamin Franklin Goodrich tarafından kurulan  BFGoodrich® lastikleri yaşayan bir efsane ve Amerikan otomobilciliğinin temel taşlarından birisidir. Kıtanın ilk otomobili, öncülerin arabası Winston’lar, ve Charles Lindbergh’in 1927 yılında Atlantiği ilk kez geçtiği uçak « Spirit of St Louis » BFGoodrich® lastikleri ile donatılmıştı.  Ve efsane, radyal lastiklerin kullanıldığı Baja International veya Baja 1000 gibi büyük yarış organizasyonlarında kazanılan  başarılar veya uzay mekiğinin donatılmasıyla son yıllara kadar aralıksız olarak ve git gide büyüyerek devam etti.

  

1910 yılında, BFGoodrich® tüm imalatlarında ilk kez karbon karası kullanmaya başladı. Burada amaç lastiklerin dayanıklılığının arttırılmasıydı. Ardından bütün sektör aynı uygulamayı takip etti. Bundan böyle bütün lastikler siyah renkli olacaktı, çünkü karbon karasının tali bir etkisi de lastik rengini koyulaştırmaktı. 

 

Teknolojik alanda atılan bu yeni adımın güvenlik faktörü üzerinde temel bir etkisi oldu :  1940 yılında, BFGoodrich® lastikleri Tubeless lastiği geliştirdi. Bu buluş imalat sanayiinde  bir dönüm noktasını oluşturuyordu.

 

Bu yenilikçilik zihniyeti çerçevesinde, 1954 yılında, marka sentetik kauçuktan yapılan ilk lastikleri çıkardı.  Çünkü, rakip bir markanın kanıtladığı gibi, sektörde geleceğin radyal karkaslı lastiklerde olması nedeniyle,  BFGoodrich® lastikleri  Michelin patenti alarak  1965 yılında Bibendum teknolojisi kullanılarak geliştirilen ilk Amerikan lastiğini üretti. Marka, bu tip lastiği Amerikan pazarında tutundurmak için 1970 yılında yol homologasyonlu seri lastiklerle  « 24 Heures du Mans »  dayanıklılık yarışına katıldı ve yarışmaya GT sınıfında pol pozisyonda başladı. 

 

1976 yılında BFGoodrich® lastikleri özel olarak 4x4 araçlar için geliştirilmiş olan radyal karkaslı yüksek performans lastiğini satışa sundu. Ertesi yıl ise, bu teknolojiyi farklı alanlarda benimsetmek amacıyla marka,  Uluslararası Baja yarışını ve ardından Baja 1000 yarışını kazandı. O tarihten beri yarışlardaki başarıları artarak devam etti. 

 

Ve tarih bir kez daha tekerrür etti. Kuzey Atlantik’in ilk kez molasız aşılmasından 50 yıl sonra, 1977 yılında, BFGoodrich®  lastikleri yeniden zirveye çıktı: İnsanlık serüveninde yeni bir sayfa açılırken, Columbia uzay mekiği, marka tarafından donatıldı. BFGoodrich® lastikleri böylece zihinlerdeki Amerikan  düşünü oluşturan efsaneler arasına girmeyi başardı.  

 

1990 yılında Kuzey Amerika pazarındaki varlığını güçlendirmek isteyen Michelin Grubu tarafından satın alınan Uniroyal-BFGoodrich markası bugün dünyanın dört bir yanında ve özellikle Amerikan pazarında otomobil severleri  cezbeden dört lastik ailesi ile spor araçların büyük çoğunluğunu, binek otomobillerin hemen hemen tamamını donatabilen bir lastik markası olarak varlığını sürdürmektedir.

  

Güçlü Kişilikli Ürün Arayışında Olan Müşteriler

  

İlgili, bilinçli, motivasyonlu, hatta tutkulu müşteriler... BFGoodrich® markasının  4x4 ve arazi araç lastikleri pazarında tutunmasını ve güçlenmesini sağlayan kesim kesinlikle bu tür müşterilerden oluşmaktadır. Yine  binek otomobil ve yüksek performans lastiklerinin  en önde gelen alıcılarını karakterize eden nitelikler de bunlardır. Virajları süratle ve emniyetle alma ve hızlanma keyfine olduğu kadar otomobilin tasarımına da duyarlı, otomobili gerek yollarda gerekse zihinlerinde harika bir kaçış ve özgürlük aracı olarak gören otomobil tutkunları !


Çünkü marka her iki alanda da önemli rol oynamaktadır. Öncelikle yola tutunma özelliğine bakalım. BFGoodrich®  lastiklerinin en başta gelen niteliği; markanın doğal hedef kitlesinin %84’ünün aradığı birinci özellik budur. Başka bir deyişle,  tutunmayı yüksek hızda etkin yol tutuşu olarak tanımlayabiliriz.  Güçlü otomobiller için yüksek performanslı lastik eşsiz bir sürüş keyfi sağlamaktadır. Aslında, bir lastikten beklenen temel işlev de bu değil midir ? Aracını hiç ödünsüz her türlü zemine sıkı sıkı tutunan bir lastikle donatmak her sürücünün haklı beklentisidir.  

 

BFGoodrich®  lastikleri yüksek performanslarıyla virajlı bir yolda sürücünün otomobil kullanma keyfini yoğun bir şekilde yaşamasına katkıda bulunur. Bu lastikler sürücünün otomobiline daha kolaylıkla hakim olmasını sağlarlar. 

 

BFGoodrich®  lastiklerinin diğer güçlü yanı, ki müşterilerin %62’sinin ortak görüşü de bunu göstermektedir :  görünüşleri ve tasarımlarıdır. 

 

BFGoodrich® lastiklerinin uzmanlık sahibi olduğu alanlardan biri de « tuning » ya da Türkiye’de daha yaygın bir adlandırmayla « modifiye » dir. Zaten orijinal lastiklerin yerine takılan modifiye lastik ebatlarının satışında sıra dışı bir artış gözlenmektedir : Yılda + % 30 ! Burada sözkonusu olan, daha alçak yanaklı lastiklerle, genellikle hafif alaşımdan daha geniş jantlarla artan mekanik performansın tam anlamıyla değerlendirilmesini sağlamaktır; ve bu arada araçların dış görünüşleri de daha estetik hale getirilmektedir. BFGoodrich® zaten A.B.D.’de renkli –kanal içlerine sahip-lastikleri piyasaya sunan ilk marka olmuştur. Bu incelik çok sayıda müşterinin beğenisini kazanmıştır. Bu kesimin toplam lastik pazarının %30’unu oluşturduğu söylenmektedir. Yine tuning (modifiye) konusuna geri dönersek, bu alanda çeşitli ülkelerde büyük organizasyonlar düzenleniyor. Almanya’da Essen fuarı,  SEMA Amerikan Yedek Parça Fuarı ve  « Paris Tuning Show » bunların arasında sayılabilir.  Ya tuning müşterileri kimler, şimdi de ona bakalım…

 

« Boy racer » adı verilen yarışçı ruhlu genç sürücüler kesimi. Bunlar otomobile tutkun, en küçük ayrıntılara karşı duyarlı, ancak şiddet yanlısı olmayan genç sürücülerdir. « Boy racer » kesimi Avrupa pazarının %16’sına tekabül etmekte olup,  oldukça mütevazı gelirlerinin büyük bir kısmını genelde küçük ve orta büyüklükte seri bir model olan düşlerinin aracını güzelleştirmek ve ona kişilik kazandırmak için harcamaktadırlar. Otomobil basınını yakından takip eden,  mekanik sporlar, otomobil yarışları ve yenilik meraklısı olan bu kesim herhangi bir satış görevlisine bile ders verecek kadar geniş bir otomobil kültürüne sahipler. Otomobillerini güzelleştirmede ve geliştirmede sonsuz heveslerini frenleyen tek limit herhalde sınırlı bütçeleri olmaktadır. 

 

Ancak bu fren daha orta yaşlı ve maddi imkanlari iyi tüketiciler için sözkonusu değildir. Farklı lastikli otomobilleri bunların çevrelerine daha dinamik, başarılı bir imaj vermelerini sağlamaktadır. Genelde lüks sınıfa ait ve fazla işlevsel olmayan, çoğunlukla tek kapılı coupe tipindeki otomobilleri ile modaya uygun lastikleri onları mutlu etmektedir.  Avrupa’da bütün lastik alıcılarının %13’üne tekabül eden bu grup, aynı zamanda  muhtemelen tüketici seçimlerini ve beklentilerini en fazla etkileyen kesim olmaktadır. 

 

Fransa’da « otomobil tutkunu gençler » adı ile anılan bu iki kesim Fransa lastik pazarının %30’unu oluşturmaktadır. 

 

 

BFGoodrich® Lastikleri

 


 

 

Ø Binek Lastikleri

  

·         Touring  : Sürüş keyfi ve tam kontrol

                                                                  

Yüksek dolu-boş oranı ve diş derinliği sayesinde zemin üzerine uygulanan basıncın lastik üzerinde iyi dağılması sağlanır; bu da lastiğin aşınma hızını yavaşlatır ve kilometre ömrünü uzatır.

 

Ortadaki düz kanallar ve omuzlardaki yoğun kauçuk içeren bloklar düz yolda herhangi bir sapma olmaksızın kesin ilerleme sağlar. Kavrama kapasitesi yüksek, özel bir kauçuk karışımıyla üretilmiştir; mükemmel bir yol tutuş ve ıslak zeminde daha büyük verim için enlemesine ve boylamasına kanallarla donatılmıştır ve fren mesafelerini düşürmek amacıyla yüzeyinde yanlamasına bloklar tasarlanmıştır.

 

T hız endeksinde 13 inç çapındaki jantlar için sunulan Touring lastikleri 7 ebatta mevcuttur :

Özellikle Fiat Punto, Opel Corsa, Peugeot 206, Renault Clio, Volkswagen Polo, Ford Ka, vb… gibi araçların üzerinde görülür.

 

 

·         TouringG : Çünkü yol tutuş sadece otomobile bağlı değildir

 

TouringG yüksek performansın bütün gereklerini kendi bünyesinde toplar. Her gün kullanılan otomobiller için tasarlanmış bir lastiktir. Sürücüye ıslak zeminde iyi bir kontrol olanağı, kuru zeminde de stabilite ve hassasiyet sağlar.

 

Bu özellikleri sağlamak için ıslak zeminde güvenli sürüşe olanak tanıyan, kavrama kapasitesi yüksek bir kauçuk karışımı ile üretilmiştir. Frenleme sırasında zemini sımsıkı kavrayan derin yan kanallar, lastiğe gelen suyu hızla tahliye eden boylamasına ve yanlamasına kanallarla donatılmıştır. Düz yolda iyi bir çekiş performansı gösterdiği gibi, inişli çıkışlı yollarda da mükemmel bir kavrama kapasitesi sunar.

 

Sağlamlık ve düz yolda yoldan sapmadan ilerleme özelliklerini elde etmek için yoğun kauçuk içeren dişlerle donatılmış, düz yolda sürücünün isteklerine hemen tepki verebilecek yol tutuş performansını sağlamak için ortada düz kanallar tasarlanmıştır.

 

Dolu-boş oranı ve diş derinliği lastiğin ömrünü uzatmak, aşınma hızını yavaşlatmak için özellikle artırılmıştır.

13 ürün çeşidiyle piyasaya sunulan bu lastik 14 inç ile 15 inç arasında T ve H hız endekslerinde mevcuttur. TouringG, orta sınıf aile aracı sedan modellerin lastiğidir: BMW 3 serisi, Peugeot 307, Renault Laguna, Ford Focus, Audi A3 gibi.

 

 

·         Profiler : Uzun yol otomobil sürücüleri için ideal lastik

 

Düz çizgili sırt desenleri, yolda en ufak bir sapmaya izin vermeksizin ilerlemeyi ve lastik sesini en aza indirmeyi sağlamak için özel olarak tasarlanmıştır. Kusursuz bir kavrama becerisi sağlamak üzere zemine temas eden yüzeyi maksimum ölçülerde tutulmuştur.. Kauçuk karışımı da özellikle mükemmel bir yol tutuş yeteneği sunmak amacıyla tasarlanmıştır. Yüksek performansa sahip olan mimarisi yalnızca BFGoodrich® lastiklerine özgü özel ETEC™ sistemi çerçevesinde düşünülmüştür.

 

BFGoodrich® Profiler’ın omuzlarının yuvarlak profili virajda çok iyi bir yol tutuş sağlar ve kavrama kabiliyetinin sınırlarını artırır.

 

BFGoodrich® Profiler, hızlı araçlar ve büyük uzun yol otomobilleri için tasarlanmış bir yüksek performans lastiğidir. 15 ve 16 inçlerde V ve W hız endekslerinde 9 farklı ebatta mevcuttur. Özellikle Audi A4 ve A6, BMW 3 ve 5 serileri, Mercedes E Sınıfı, Peugeot 406, Renault Safrane, Volkswagen Passat, vb… gibi araçların üzerinde görülür.

 

 

·         ProfilerG : Eşsiz kavrama

 

ProfilerG kuru zeminde, otomobil meraklılarının tüm güvenlik taleplerini karşılayacak bir sürüş kesinliği ve kontrol sağlar.

 

Özel kauçuk karışımından kalın blokları ve geniş omuzlarıyla hızlanma sırasında mükemmel bir kavrama sergileyen lastik,  zemine temas eden yüzeyinin optimum şekle getirilmesiyle aracın yoluna bağlı kalmasını garantiler.

 

ETEC™ (Equal Tension Containment) sistemi sayesinde gerilimler lastiğin sırt kısmında en iyi şekilde dağıtılır; bu da zemin üzerindeki basınçları dengeler ve yüksek hızda merkezkaç kuvvetinin etkilerini en aza düşürür. Ayrıca titreşimi azaltarak aracın sunduğu konforu korur.

 

Kullanılan kauçuk karışımı özellikle yol tutuş becerisini artırmak üzere tasarlanmıştır.

 

Isınmaya karşı yüksek dirençli radyal karkası (yüksek yoğunluklu çelik) en kasisli zeminlerde bile yolla direksiyon arasında mükemmel bir iletişim sağlayarak, herhangi bir sapmaya izin vermeden ilerlemeyi sağlar.

 

BFGoodrich® ProfilerG, küçük kompakt araçlardan en donanımlı spor coupé’lere kadar her tür araca uyabilecek 17 ebat sunar. Özellikle Alfa 156, Renault Clio Sport, Volkswagen Golf IV ve New Beetle, Audi A3 ve A4 TDI, Porsche Boxster, Mercedes CLK, Chrysler PT Cruiser, vb… gibi araçların üzerinde görülür.

 

Ø 4x4  Lastikleri

·         Radial Long Trail T/A : %80 on-road, %20 off-road

 

Radial Long Trail T/A, uzun süre otoyolda ilerledikten sonra, her tür arazi koşulunda keşiflerini yapmak üzere yol dışına çıkan kullanıcılara yönelik bir 4X4 lastiktir.

 

Isınmaya karşı direnci ve uzun ömürlülüğü garantileyen çifte bir lastik malzemesi karışımıyla, geniş ve derin oluklarla, kalın dişlerle ve her yol tipinde mükemmel bir davranış sunan asimetrik sırt deseni ile farklılığını gösterir. Aynı zamanda hem direnci hem de asfalt dışı yollarda esnekliği sağlamak üzere, çelik bir kuşakla desteklenmiş polyester bir radyal karkasla donatılmıştır.

 

Radial Long Trail T/A, Türkiye’de T hız sembolünde 15 inç ile 17 inç arasında 7 ebatta satışa sunulmuştur.

 

 

 

 • All terrain T/AKO : %50 on-road, %50 off-road

 

BFGoodrich® lastikleri arasında en çok tanınan, arazide  kullanım amaçlı,  fakat çok yönlü karakteri ile yolda da son derece rahat sürüş olanağı sağlayan lastiktir. Bir kullanım alanından diğerine kolaylıkla geçiş sağlayan ve her iki alanda da aynı derecede keyif veren, sağlam ve dayanıklı lastiğin Trigard (3 koruma kuşaklı) karkası da uzun kullanım ömrü temin etmektedir.

 

Her türlü zeminde yüksek çekiş ve maksimum tutunma sağlamak amacıyla çok sayıda lamelli sırt yapısı ve özel olarak hazırlanan  tasarımı ile en zor yol ve arazi şartlarında güvenli bir kullanım sağlar. Eşsiz dayanıklılığı her çeşit yolda kendini açıkça göstermektedir. 

 

Ürün yelpazesi içinde sağlam bir yere sahip olan All Terrain T/A, Avrupa’da markanın toplam satışlarının %50‘sini oluşturmaktadır. Türkiye’de 15 ve 16 inçlerde Q, R ve S hız endekslerinde 19 farklı ebatta satılmaktadır.

                                               

 

 

 • Mud terrain T/A KM : %20 on-road, %80 off-road

 

Gerçek 4X4 ve doğa tutkunlarının kullandığı Mud Terrain, çekiş gücü sayesinde olağanüstü koşullarda üstün performans gösteren bir lastiktir. Trigard (3 koruma kuşaklı) karkası sayesinde en uç koşullarda dayanıklılık gösteren, sert kauçuk karışımı sayesinde uzun ömürlü olan bu lastik, kayalık alanlardaki tırmanışlarda ününü perçinleyen yüksek bir performansa sahiptir.


                                         

 • İletişim
  (212) 631 32 87
   

   
 • KARGO

 • YARIŞ LASTİKLERİ


 • Lastik Arama

  Lütfen aramak istediğiniz Lastik değerlerini aşağıdaki arama motoruna
  Taban - Yanak - Jant - Marka
  şeklinde giriniz ve ara ikonuna tıklayınız.

  Taban

  Yanak

  Jant

  Marka
 • Alışveriş Sepeti

  Alışveriş sepetinizde
  ürün bulunmamaktadır.

 • Kullanıcı Menusu
  Email
  :
  Şifre
  :
  Beni Hatırla
 • jeep cherokee xj
 • land rover defender
 • ford ranger wildtrak
 • mitsubishi l200 pick up
 • Döviz Kurları
  EURO
  :
  3,2936 TL
  POUND
  :
  4,5036 TL
  USD
  :
  2,9199 TL
  Son Güncelleme
  2015-08-29 16-31-05
 • Marka Arama
  Hızlı Marka Arama
Bu site, IdeaSoft® - Akıllı E-ticaret Paketleri ile hazırlanmıştır.